ivjana.com

View Original

Na LETALO z DOJENČKOM

@potovanja @blog

Drži tisto, da manjši kot so, lažje je :)

Ni najbolj enostavno, ni pa ravno stvar kvantne fizike.

Dobra priprava bo zmanjšala nivo stresa, ki se ponavadi začne pri pakiranju in nadaljuje ob (morebitnem) joku dojenčka na letalu ter doseže vrhunec ob (morebitnem) jet lagu.

Dodajam še trik ali dva ter mojo željo zate, da se imate na dopustu lepo :)

NA KONCU teksta te čaka še filmček, kjer vse predstavim tudi v praksi.

LETALSKA KARTA

Otrok do 2. leta starosti NE potuje zastonj, ima pa določene popuste. Koliko dinarčkov to nanese, je odvisno od letalske družbe. Dojenček (do 2. leta starosti) bo pri tebi v naročju ves čas, saj ne more imeti svojega sedeža. Lahko pa mu plačaš celotno letalsko karto, dobi svoj sedež in je v njem v lupinici oz. jajčku (kot da bi bil v avtu). Mi smo naše imeli vedno v naročju.
- Tudi po 12 ur v kosu, Ivjana?
Tudi po 12 ur v kosu. In pred tem uro in 45 minut na prejšnjem letu. In eno uro vmes med postankom. In potem še nadaljne 3 ure. Vse se da. Ti povem, kako :)

DOMA:

PRED POTOVANJEM

naredi domačo nalogo in se pozanimaj čim več o državi v katero potuješ. (sploh sedaj glede trenutne situacije)

INFORMACIJE, ki jih potrebuješ so:

  • ali država zahteva kakšno obvezno cepljenje (recimo proti malariji, rumena mrzlica, po novem tudi covid, … )

  • če imajo bolnico ali zgolj zdravstveni dom (ali celo nič od tega kot je bilo pri nas na enem izmed karibskih otokov, kjer smo bili nekaj mesecev)

  • kakšno masko potrebuješ za na letalo (večinoma vsi zahtevajo kirurško masko, nekatere letalske družbe (Nemške) zahtevajo FFP2 maske, ki na letališču stanejo 20 evrov ena. Ne, nisem se zmotila. V Slo jih dobiš v trgovini za nekaj centov.

KJE JE zdravstveni dom oz. bolnica (ZAPIŠI si naslov in telefonsko!)

Katere bolezni in nevarnosti tam prežijo na vas (denga, malarija, nepitna voda iz pipe, različne živali kot so nevarni pajki, centipede in podobne živalce).

POSVET:
Povej pediatrinji kam odhajate ter upaj, da dobiš res dober support in navodila. Večinoma pediatri niso navdušeni, da potuješ in te bodo lepo opozorili na vse nevšečnosti, ki se lahko zgodijo … ampak ti bodo tudi svetovali, kako preprečiti težave oziroma jih reševati. Mi nažalost, ko smo prvič pri treh mesecih in pol leteli “samo” do Grčije, supporta nismo dobili.

Pediater je “odvetnik” dojenčka oziroma otroka in mora se zavzeti za njegovo dobro ampak .. lahko bi štrikali zdajle na dolgo in široko, pa gremo raje dalje :)

ZAVAROVANJE: Ne pozabi ga pravočasno urediti.

OBISK LEKARNE:
Moj seznam potovalne lekarne. Ponavljam: MOJ. To pomeni, da ga ti prilagodiš vašim potrebam in destinaciji.

Zdravila oziroma potovalno lekarno prilagodi vašim potrebam.

Dodatno pa še takole:

  • PROBIOTIKI: jemljemo jih skozi celo potovanje. (če gremo nekam na Hrvaško, potem ne. Bolj so mišljeni za tropske države oz. tam, kjer je drugačna hrana kot pri nas doma in pa tudi slabša higiena - Egipt, tropski otoki recimo). Moraš vedet, da probiotiki ne delujejo na zalogo. Torej aktivni in v pomoč so samo tisti dan, ko jih vzameš.

  • SONČNA KREMA (jaz imam kar svojo Aloha Beach Life, ki je 100% varna za telo)

  • DODATNE DUDE, če jo dojenček rabi

  • VALENS Multi Vitamin. Včasih cel dopust ješ samo makarone, pizzo, pomfri (tako kot mi v Egiptu, ker … driska). In če je otrok že starejši, je fino, če imaš multivitaminčke s sabo. Spakiraš v ročno torbico in vsakič razpršiš v usta. Enostavno in brez packarije. Nam rešuje slabo vest, če otroka več dni zapored ne želita slišat za lokalno hrano, kaj šele okušat. Blazno priporočam.

  • Valens MELATONIN, če se bojiš jet lag-a. Vrhunsko, ker se znova samo razprši v usta. V Ameriki ga dajejo tudi otrokom, pri nas te bo v lekarni na socialno prijavila. In prav bo imela. Otrok ne filej s tem!

  • RAZKUŽILO za roke

Tu je seznam, predviden, da se potuje v tropske kraje. Izpusti določene stvari, če greš na Švedsko ali k tetki v Minken :)

KAJ SPAKIRAT?

Odvisno kam greš. Predlagam pa, da vzameš plenice od doma. Tiste, ki jih uporabljate. Namreč plenice so od kraja do kraja lahko razlikujejo in ponekod jih celo ne dobiš (bodisi firme, ki jo uporabljaš bodisi številke - se nam je že zgodilo).

KAJ VZETI V ROČNO PRTLJAGO IN KOLIKO?

Nam se je za odličen nakup izkazala torba Mommy bag. V njo, odkar smo štirje, spakiram vse. Ustreza meram za ročno prtljago, hkrati pa jo na dopustu uporabimo za torbo za na plažo, saj gredo notri brisače, igrače, kopalke, hrana in pijača. S tem sem rešila dve muhi na en mah.

Za na letalo (ROČNA PRTLJAGA) predlagam:

  • za dojenčka: celoten komplet za 2x ZA PREOBLEČT,
    torej:
    - 2x dolg body,
    - 2x hlače oz. spodnji del,
    - 2x žabice (hlačne nogavice in nogavičke),
    - 1x jopico oz. hoodie,
    - slinčke za enkratno uporabo.

Vsak komplet zapakiram v vrečko za shranjevanje živil in zatesnim. Tako si olajšam preoblačenje in ne brskam po torbi temveč samo zagrabim vrečko, v kateri je celoten outfit že pripravljen in dojenčka porihtam, če se polije ali mu plenica premoči.

  • PLENICE: preračunaj si, kako dolg je tvoj let in koliko plenic v tem času porabiš doma. Vzami jih vedno več. Sprememba okolja, zraka, malce stresa in na koncu se lahko zgodi, da še prevoz z letališča zamuja … dojenček večkrat opravi potrebo kot je bilo “načrtovano”. Glej, da ti jih ne zmanjka. V luftu si brez njih pečen :)

  • Podlogo za previjanje.

  • Tetra plenico.

  • Dvojne mokre robčke.

  • Kremo za rito (tisto manjšo, potovalno)

  • Dude. Vedno eno viška.

  • Kakšno igračo, ki je otroku zanimiva.

Odlično se je odrezala tudi na enomesečnem kruzanju s katamaranom.



NEDOJEČE MAME

Tudi če let traja samo uro ali dve, vzemi mlečno formulo s seboj NA LETALO.

Če je otrok že na gosti hrani, vzameš tiste “frutke” s seboj. Carinik bo najverjetneje eno vzel in jo dal na test (potem ti jo vrne). Enako naredi z vodo, ki jo imaš seboj v termo flaški za delanje mlečne formule.


PRI VZLETU in PRISTANKU se v ušesih naredi pritisk, ki ga je potrebno izenačit. Najbolj idealno je dojenčka takrat dojit oz dat na flaško ali dudo v usta. Samo da neki cuclja in vleče in premika čeljust, da se mu pritisk v ušesih izenači. Največkrat dojenčki jokajo ravno pri vzletu. Pomiri se. Bo nehal. Slej kot prej in predvsem .. hitreje kot si misliš. In ne, nobenemu ne gre na živce, ker vsi štekajo, da delaš v danem trenutku vse, da dojenčka pomiriš, tako da .. rileks! Sploh pa .. na dopust gredo tudi ostali, si bodo že tam odpočili :) Za večje otroke velja čigumi, lizika, … toliko, da premika čeljust.


NA LETALU:

  1. Ker imaš dojenčka, majhnega otroka (ali veliko več njih, God Bless Your Soul), imaš prioriteto pri vkrcavanju (priority boarding). Bodite pozorni, ko vas bodo klicali oz. omenili, da se lahko bordate med prvimi.

  2. Če greš v tople kraje in če moraš s seboj vzeti brisačo za na plažo, veš, da ti v prtljagi vzame največ prostora … vzemi jo v ročno prtljago… oz vzemi jo v voziček. Naštimaj jo kot dekico, na kateri bo otrok ležal, dokler vozička ne oddaš. Potem vzami brisačo, ki si jo naštimaš na roko ali pod glavo dojenčka, ko ti spi v naročju. Verjemi, da ti po nekaj urah letenja in dojenčka, ki ti spi v naročju, vse preseda, vse žuli, tišči, boli in postajaš živčen, kar bo dojenček čutil. Brisača bo idealna za oba. Dete ne bo švicalo ampak bo njegova koža lepo dihala skozi tist frotir, udobno mu bo, tebi pa tudi. Ker zna biti na letalu tudi mrzlo in povsod ne ponudijo nekaj za ogrnit, bo super, da ga lahko malce pokriješ, če bo potrebno.

  3. Preveri pri letalski družbi, koliko prtljage lahko vzame dojenček na svojo letalsko karto. Pri nekaterih je tako, da če vzameš s seboj navaden voziček, potem ne more imeti tavelikega kovčka. Preveri. Vsako stvar prej preveri pri letalski družbi. Najbolj enostavno tako, da vtipkaš ime letalske družbe in dodaš “traveling with baby” … in dobiš vse info glede pravil.

  4. Nekatera letala imajo posebne sedeže, pri katerih je spredaj veliko prostora in so locirana tik pred steno v avionu. Tam je ponavadi prostor za “posteljico”, ki jo imajo pripravljeno in “visi na steni”. Do določene kilaže lahko otrok tam spi in ni pri tebi v naročju. Če ti je to interesantno, se pri rezervaciji letalskih kart pozanimaj, če so ti sedeži še prosti in se zagrebi. Tudi če dojenček presega kilažo in ne more več spati v tisti viseči posteljici, je tam dovolj prostora da konkretno stegneš noge ali daš na tla brisačo (ki jo, ha, imaš s seboj na letalu) ter dojenček lahko tam spi ali se igra in ni skoz po rokah).

    Mimogrede, z dojenčkom ne moreš in ne smeš nikoli sedeti pri varnostnem izhodu. Na nobenem letalu.

    P.s. še kot zanimivost in v bes, največkrat se zgodi, da pri teh tamalih letalčkih, ki gredo z velikega letališča do manjšega otoka, plačaš za dojenčka polno ceno karte. Četudi je star 1 dan ali 5 mesecev in ne glede na to, da je skozi celoten let pri tebi v naročju.

Dojenček/otrok naj veliko pije. Mislim, vsi veliko pijte. Zrak na letalu je izredno suh in hitreje dehidriraš, se slabo počutiš.

VOZIČEK:

Voziček za dojenčka/otroka oddaš že na check-inu ali tik pred vkrcanjem, osebju na letalu. Od letalske družbe je odvisno, kje ga boš oddal. Nam je bil to vedno pain in the neck, ker je bilo vsakič drugače. Hudič je pri povezanih letih (connection flights), ker ti ne znajo povedat ali boš vmes voziček lahko dobil ali ne. In tako sem na poti na Šrilanko, pri prestopu v Dubaju, 6 ur in pol nosila dojenčka gor pa dol po letališču, pred tem je bil 8 ur na rokah … Vem, lahko bi ga odložila v tiste njihove vozičke, ki jih imajo na letališču … ampak glede na to, da s(m)o ljudje konkretni packi (kar na letališču pride zelo do izraza), ne bi dojenčka oziroma otroka tja dajala. Jst ne. Kdor pa želi —be my guest. Imam pa bolj smooth rešitev.

Mi smo to situacijo enostavno rešili z vozičkom, ki je izredno lahek in se tako zloži, da ga vzameš v ROČNO PRTLJAGO. I-de-al-no. Zloži in razstavi se z eno roko, ravnotako se vodi z eno roko, kar je bilo super, ker je ena roka vedno frej (na njej se obeša ponavadi drug otrok ali nosiš kakšno torbo, dokumente, literco - aja, to ne).

NA VOZIČEK NALEPI svoje podatke. Ime, naslov, telefonsko številko, WHATSAPP ali VIBER dosegljivost (ker si v tujini, te bodo verjetno kontaktirali prek teh aplikacij) ter končno destinacijo.

BON VOYAGE

NA DOPUSTU:


Se ne pusti motit in se prilagodi dojenčku oziroma dojenček se bo hitro prilagodil tebi. Če boš slabe volje in v skrbeh, potem bo tak tudi otrok, siten, drekcav, dopust bo hitro pokvarjen.
Eni otroci se hitro vklopijo v novo okolje in podnebje … drugi rabijo čas. Ker so doma potekale ekstra priprave, imate vse pod kontrolo. Če kakšne stvari, ki je viška, ne boste uporabili, nič narobe. Ker tukaj velja Murphyjev zakon: Če ne bi vzeli, bi ravno to najbolj rabili. Če greste na kakšen bolj oddaljen otok, kjer imajo manjko dobrin, pusti izdelke tam. To mi naredimo in s tem pomagamo lokalni skupnosti in tamkajšnjim družinam. To se mi zdi en tak … moralni dolg in prav.


Kakšna stvar ti bo mogoče hodila križ kraž ampak sami veste, v katero državo potujete in ali so tam podobne razmere kot doma. Mi smo bili včasih na tako majhnih otokih, kjer ni bilo moč kupiti dude za otroka ali navadnih majic, plenic. Slednje ni problem vendar če ne moreš kupiti mlečne formule za otroka in ga nahranit, naletiš na kar precejšenj problem (katerega smo, ne boš verjel-a, ravnotako rešili in smo vsi živi).

Ne pozabi na dojenčkove čeveljce-sandale in če ste na morju, da mu namažeš tudi nart in podplate, ko ga pelješ v vozičku (in je recimo bos). Takrat in tam zna sonce kar konkretno opečt.

Še morda mreža za komarje za voziček, če greš na takšno destinacijo, kjer so komarji.

Naj se otrok s kožo ne dotika mrežice, ker ga ti mali bzzzajoči hudiči vseeno popikajo. Tale mrežica je za malo dinarčkov kupljena v DM prodajalni. Vzeli smo 2. Našega dojenčka pa na Karibih nihče ni hotel vzet oz kupit :)


Verjamem, da zgleda kot da je seznam priprave dolg. Ampak verjemi, da je v praksi veliko bolj enostavno kot se bere v teoriji. Dobra priprava bo resnično zmanjšala stres na potovanju, kjer se lahko sprostite, ker si safe, ker vse imaš in vse veš.


Še to. Mogoče se bo slišalo smešno, ampak dojenčku doma pred potovanjem povej, kam greste, kako bo tam ter kaj boste počeli. Tudi če je star samo 3 mesece. Dan preden greste na letalo dojenčku povej, da boste šli na letališče, da bo tam veliko ljudi, da boste najprej opravili check-in in stali v vrsti. Da boste oddali prtljago in šli čez carino. Skozi rentgen gresta z otrokom skupaj in občasno malo prešlatajo tako tebe kot dojenčka. Razloži mu, da boste potovali nekaj ur z letalom, itd itd … Enako mu razlagaj, ko boste vse to počeli v realnosti. Primer: zdaj bomo počakali v vrsti, da nas pregledajo in spustijo na letalo, potem se bova pa celo pot stiskala in imela ves čas na tem svetu samo zase. Če si boš želel/a, boš zaspal in ko odpreš oči, bomo že na cilju.

S tem umirite dojenčka, ki nima pojma, kaj se dogaja .. in predvsem umiriš SEBE. Ko ti zmanjka samozavesti, energije (če začne dojenček ravno ko se slačiš pri carini jokat, te lahko hitro iztiri in tam pozabiš pasoš v tistem zabojčku. Se je že zgodilo komu .. no, ko ti zmanjka samozavesti, se napumpaj nazaj in “zaglumi”. Sej dojenčki so pametni .. ampak popili so zgolj mleko in ne pamet celega sveta, tako da sem pa tja se jih tudi da pretentat. Daj se v samozavesten, sproščen mode in veselje in dojenček bo sledil ter se zabaval. Mogoče čez minuto, mogoče čez pol ure … umiril se bo sigurno.

V AVTU:

Če se odpravljaš na daljšo pot z avtom in je dojenček še vedno v jajčku, imej v mislih, da kljub temu, da smo leta 2021, niso uspeli narest jajčka, ki bi “dihal”.

Posledično je dojenčku zelo vroče, četudi ga oblečeš v kratke rokave. Hrbet ima ponavadi zelo moker, postane nemiren in neustavljiv jok se začne.

Ko smo to ugotovili, smo rešili z najbolj enostavno zadevo. Navadno frotirasto brisačo. Lepo jo zloži in položi pod dojenčka.

Pazi, če SPLOH dobiš jajček v rent-a-carju :) V Grčiji, Šrilanki in na Mavriciju ga nismo imeli. Ni. Ne poznajo. Ne fermajo. V Grčiji smo potem nekje enga zjahanega dobili, toliko, da smo bili vsaj malo bolj mirni.

POSTELJICA/OGRAJICA

To mi je bila vedno največja uganka. Pazi, preden smo šli na naše prvo potovanje z letalom z novorojenko, smo klicali v apartma, kakšno posteljico imajo za njo. Tip zagotovi, da je na voljo zložljiva posteljica. Super. Stara je dobre 3 mesece, v redu bo. Pridemo tja, posteljica BREZ vzmetnice. Samo trd karton pod polivinilom. Kličem tipa, da mamo problem. Je reku, da ni problema in šel v gostilno pred apartma in vzel tiste blazine za na sedež za pod gostovo rit v gostilni :) Jočem solze, ko se spomnim.

Tako je seveda spala med nama in ne tam not. Od takrat naprej jemljemo s seboj zložljivo varnostno ograjico. Lepo gre v potovalni kufer in poskrbi, da nimam že prvi dan vsega poln kufer :)

Doma imamo krasno Napsie ležišče za oba otroka, ki je nadvrhunsko in izredno primerno za otrokovo hrbtenico (in za odrasle, zato smo ga naročili tudi za naju), plus vzmetnico se da slečt in dat v pranje, če pride do nesreče (bruhanje, lulanje, ..). (ZDAJ imajo 40% popust v okviru BLACK FRIDAY in res res res res res priporočam vzmetnico. Sploh za otroke NAPSIE Ampak to je DOMA. Na potovanju pa je vse kar se postelje tiče, loterija. Na koncu je tako, da otrok brez problema zaspi, odrasle pa vse moti. Žimnica, povšter itd :) Nauk zgodbe: eno pivo, pa je vsaka žimnica glih prav trdo mehka :)

POVEZAVE, LINKI do stvari, ki smo jih mi uporabljali:

Valens Melatonin, ki preverjeno pomaga pri jet lagih (za ODRASLE) Melatonin

Mommy Bag: Mommy bag in ostale stvari

Easy Walker voziček marela za na letalo in seveda kruzanje naokoli: Easy Walker

Valens Multivitamin Junior: Multivitamin

Še posnetek in demonstracija stvari. Še posebej pa pripravki za nedoječe mame. Tole je bilo posneto že leta 2019 :)

See this content in the original post